Jedinstven u svetu: Osamdeset godina Spomenika četiri vere u Čačku

Izvor: Blic, 23.Sep.2014, 17:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jedinstven u svetu: Osamdeset godina Spomenika četiri vere u Čačku

Ovaj spomenik veliki je simbol tolerancije i suživota, i pravi dokaz da umesto u sukobima treba da se okupljamo u miru i solidarnosti.

Ovim rečima ambasador Turske Mehmet Kemal Bozaj poslao je poruku sa obeležavanja 80 godina od podizanja spomenika četiri vere na čačanskom groblju.

Spomenik stoji iznad zajedničke grobnice u kojoj su sahranjeni posmrtni ostaci 920 vojnika svih zaraćenih strana, različitih nacionalnih pripadnosti i veroispovesti, koji su od 1912. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << do 1918. godine izgubili život u Čačku i okolini. Na četiri strane obeliska stoje obeležja pravoslavlja, katoličanstva, islama i judaizma, po čemu je spoemnik jedinstven u svetu.

Ideja o zajedničkoj kosturnici u koju bi bili preneti posmrtni ostaci vojnika različitih nacionalnosti i veroispovesti rodila se 1927. godine, samo devet godina nakon stravičnih razaranja koji je čačanski kraj doživeo tokom tri rata. Ovaj podatak na najbolji način oslikava širokogrudost i kosmopolitizam ljudi koji su dvadesetih godina prošlog veka živeli u tadašnjoj varošici.

- Ovaj spomenik narod ovog kraja izuzetno ceni i poštuje, o čemu govori i to što nije oskrnavljen ni u vreme najžešćih ratova u bivšoj Jugoslaviji - izjavio je na obeležavanju jubileja ministar Velimir Ilić.

Inicijativu za podizanje spomenika pokrenule su žene Čačka, okupljene u sekciji FIDAK, koja se bavila pronalaženjem vojnika i prikupljanjem podataka o njima. Spomen obeležje u obliku zarubljene kupe projektovao je inženjer Isidor Janjić, a podigao poznati kamenorezac Frančesko Berbelja. Kada su Nemci 1941. godine zauzeli Čačak, naredili su da sa spomenika budu uklonjena obeležja judeizma i islama.

- Ti simboli vraćeni su tek posle 66 godina, u okviru Memorijala “Nadežde Petrović” 2007. godine - podsetila je direktorka Arhiva Moravičkog okruga Lela Pavlović.

Predstavnik Beogradske nadbiskupije Gregor Hudek istakao je da je spomenik četiri vere zapravo podsetnik na slobodu, dok je za Seada Nesufovića iz Rijaseta Islamske zajednice u Srbiji posebno značajno to što su za podizanje spomenika zaslužne žene.

- Kad religijski posmatrate, groblje se ne gleda kao kraj, već kao početak večnosti. Eto, taj početak večnosti, gde se četiri simbola spajaju, izgradile su naše majke i zbog toga im treba reći veliko hvala - rekao je Nesufović.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.