Novih 14 slučajeva gripa: Tadić razgovarao sa ministrom zdravlja
30.Okt.2009, 17:56, Izvor: Radio Televizija Vojvodine
BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je danas sa ministrom zdravlja Tomicom Milosavljevićem, koji ga je informisao o situaciji u Srbiji povodom pandemije gripa izazvane virusom H1N1.
Ministar Milosavljević izvestio je predsednika Tadića gde su u Srbiji prijavljene epidemije gripa izazvane virusom H1N1, kao i o merama koje se preduzimaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u sprečavanju širenja pandemije i lečenju obolelih, saopštila je Pres-služba predsednika Srbije.
Vozaču iz Požege ugrožen život
Pacijentu starom 40 godina, koji je zaražen novim gripom i zbrinut u bolnici u Užicu, život je i dalje ugrožen i priključen je na aparate za disanje.
Kako je saopšteno na konferenciji za novinare u toj zdravstvenoj ustanovi, reč je o vozaču iz Požege koji je juče primljen u izuzetno teškom stanju i pod stalnim je nadzorom lekara.
"Stanje pacijenta je bolje nego juče, kada je primljen u bolnicu sa teškom upalom pluća, ali je i dalje priključen na aparate za disanje", izjavio je večeras Radio-televiziji Srbije zamenik direktora Zdravstvenog centra u Užicu Zoran Lazović.
Polovina u vezi sa putovanjem Predsednik Tadić je istakao da Vlada Srbije mora preduzeti sve mere kako bi epidemija ovog gripa prošla sa što manje posledica i kako bi se građani što bolje zaštitili.
Predsednik Srbije je naglasio da državni organi moraju još više da urade na informisanju i edukaciji građana o načinima prevencije ove bolesti.
Prema podacima Nacionalne referentne laboratorije za respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak, u Srbiji je do danas je potvrđeno 148 slučaja obolevanja od gripa izazvanog novim tipom virusa A (H1N1), a u protekla četiri dana potvrđeno je 14 novih slučajeva obolevanja.
Novooboleli su sa područja Beograda, Čačka i Kraljeva, a među njima je najviše dece školskog uzrasta, osnovaca i srednjoškolaca, navedeno je u saopštenju Instituta za javno zdravlje Batut.
Od ukupno 148 inficiranih, 72 slučaja obolevanja se dovode u vezu sa putovanjem.
Trećina učenika izostala
Tokom današnjeg dana u Gimnaziji u Ivanjici trećina učenika izostala je sa nastave, a njih 76 prijavilo se da ima temperaturu.
Prema još nepotvrđenim informacijama, sumnja se da i nekoliko profesora ima simptome slične gripu.
Manji broj učenika primećen je i u osnovnoj školi u mestu Prilike pored Ivanjice.
U Ivanjici su boravili epidemiolozi Zavoda za javno zdravlje iz Čačka, koji su izvršili preglede i uzeli uzorke.
Preduzete sve mere Kako je saopšteno, na osnovu utvrđenog povećanja učestalosti oboljenja sličnih gripu, posebno kod dece, sa pojavom više povezanih slučajeva obolevanja u osnovnim i srednjim školama u Kraljevu i Čačku i očekivanog povećanja broja novih slučajeva, danas su prijavljene dve epidemije gripa tipa A H1N1 na području opština Kraljevo i Čačak.
Preduzete su sve mere za sprečavanje i suzbijanja gripa predviđene Planom aktivnosti u toku pandemije gripa u zdravstvenim ustanovama, osnovnim i srednjim školama i predškolskim ustanovama u područjima zahvaćenim epidemijom, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se podseća da je prošle nedelje došlo do prvog smrtnog ishoda usled obolevanja od novog virusa gripa A (H1N1).
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
1
0
30.Okt.2009, Izvor: B92
Beograd -- Predsednik Boris Tadić razgovarao je sa ministrom zdravlja Tomicom Milosavljevićem, koji ga je informisao o situaciji u Srbiji povodom pandemije novog gripa... Ministar Milosavljević izvestio je predsednika Tadića gde su u Srbiji prijavljene epidemije gripa izazvane virusom H1N1, kao i...
Nastavak na B92...
1
0
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.