Pritisli Grke - poreznici u svim letovalištima

Izvor: B92, 31.Jul.2015, 09:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pritisli Grke - poreznici u svim letovalištima

Od hotela sa pet zvezdica do taverni, grčki poreski inspektori će se ovog leta fokusirati na rešavanje problema utaje poreza u popularnim letovalištima.

Nakon podizanja stope poreza na dodatu vrednost (PDV), vlada premijera Aleksisa Ciprasa obećala je da će se izboriti sa utajom poreza, prenosi Rojters.

"Počećemo sa skupim destinacijama i luksuznim hotelima, ali ući ćemo i u najmanju tavernu", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao je zamenik ministra finansija, Trifon Aleksijadis, nakon što su provere koje je sproveo tim Ministarstva finansija za finansijske zločine pokazale da skoro jedno od četiri preduzeća u Grčkoj krši poreske propise.

Zvanična Atina je, u pokušaju da poveća budžetske prihode, što je i jedan od uslova za međunarodnu finansijsku pomoć, u julu izglasala podizanje PDV-a sa 13 na 23 odsto, a među osnovnim proizvodima koji su poskupeli su meso, ulje za kuvanje, kakao, sirće, so, cveće, drvo za ogrev, đubriva, insekticidi i sanitarni proizvodi. U uslužnom sektoru, rastom PDV-a biće pogođeni restorani i kafići, pogrebna oprema, taksi služba, internati i privatne škole, kao i škole jezika i računara. Rast cena javnog prevoza očekuje se početkom avgusta.

Zbog budžetskih rezova, timovi koji ispituju finansijske zločine u Grčkoj nemaju dovoljno ljudstva, ali će iz drugih odeljenja biti angažovani inspektori koji će pomoći u istragama, rekao je Aleksijadis.

Prema podacima grčkog Sekretarijata za javne prihode, više od trećine preduzeća koja posluju na grčkim ostrvima izbegava plaćanje poreza. Prema izveštaju Sekretarijata, zasnovanom na 568 poreskih kontrola u kompanijama u Pireju, na Kikladima, ostrvima na severu i jugu Egejskog mora i na Kritu, u 210 slučajeva otkriveno je kršenje poreskih propisa.

Turizam donosi oko petinu grčkog bruto domaćeg proizvoda i važan je pokretač privrednog rasta, a porezi prikupljeni u tom sektoru znatno doprinose budžetu.

U nedavnom izveštaju o grčkoj privredi, Međunarodni monetarni fond je poručio da se prikupljanje poreza popravlja, ali da je utaja poreza i dalje veoma učestala među bogatim građanima i samozaposlenima.

Asocijacija grčkih turističkih preduzeća (SETE), na osnovu inspekcije sprovedene u turističkim objektima u Grčkoj, procenjuje da jedan od dva takva objekta posluje nelegalno, što ne samo da lišava državu preko potrebnih prihoda, već i umanjuje tržišni udeo preduzeća koja u tom sektoru posluju legalno.

SETE navodi da postoje osnovani razlozi za sumnju da više od 1.000 od oko 2.000 proverenih objekata posluje bez dozvole, a to se mahom odnosi na apartmane, vile i luksuzne vile, koje nude smeštaj na popularnim sajtovima za onlajn rezervacije.

U nekim slučajevima, ti objekti ostvaruju nedeljne prihode od više hiljada evra, ne plaćajući ni evro poreza.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.