Grčka nemoćna u Beogradu

Izvor: MVP.rs, 28.Jun.2016, 22:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Orlovi su uspešno savladali i poslednju prepreku pred Olimpijski kvalifikacioni turnir.

Generalna proba je bila više nego uspešna. Srbija je pred 18.000 gledalaca u "Kombank areni" savladala Grčku u poslednjoj pripremnoj utakmici pred početak kvalifikacija za Olimpijske igre. Orlovi su slavili sa ubedljivih 91:76.

Domaćin je >> Pročitaj celu vest na sajtu MVP.rs << susret prelomio u drugoj polovini treće četvrtine, kada je prvi put stigao do dvocifrene prednosti. Na startu psolednje deonice razlika je stigla do 20 poena i meč je mirno priveden kraju.

Najbolji kod pobednika bio je Nikola Jokić, koji je meč završio sa 20 poena 5/12 za dva, 1/2 za tri, 7/8 za jedan) i pet skokova. Pratili su ga Miloš Teodosić sa 16 (0/1 za dva, 4/6 za tri, 4/6 za jedan) i Miroslav Raduljica sa 14 poena (6/8 za dva, 2/4 za jedan). Janis Burusis je predvodio Grčku sa devet poena (1/3 za dva, 1/1 za tri, 4/4 za jedan), osam asistencija, šest skokova i tri ukradene lopte. Janis Adetokunbo je ubacio 14 5/9 za dva, 0/1 za tri, 4/9 za jedan), a Stratos Perperoglu 12 poena (3/4 za dva, 2/4 za tri, 0/2 za jedan).

Utakmica protiv Grčke bila je poslednja provera za izabranike Aleksandra Đorđevića pred Olimpijski kvalifikacioni turnir, čiji će Beograd biti domaćin od 4. do 9. jula. Srbija će se takmičiti u A grupi sa Angolom i Portorikom, dok su u B grupu smešteni Češka, Letonija i Japan. Prvi rival Orlova biće Portoriko. Utakmica je na programu 4. jula u 21 sat.

Srbija - Grčka 91:76 (27:29, 26:17, 22:17, 16:13)

Dvorana: "Kombank arena"; Gledalaca: 18.000; Sudije: Marko Juras, Uroš Obrknežević i Uroš Nikolić

Srbija: Teodosić 16, Simonović, Dangubić 2, Bogdanović 7, Marković 7, Kalinić 1, Nedović, Birčević 4 (7sk), Raduljica 14, Jokić 20 (5sk), Štimac 7, Zagorac, Gudurić 3, Jović 10. Trener: Aleksandar Đorđević

Grčka: Atinu, Burusis 9 (6sk, 8as, 3ul), Kalates 7 (6sk, 6as), Perperoglu 12, Kavadas 9, Mancaris 3, Agravanis 7, Papapetru 10, Dorsi, Karalampopulos 3, Bogris, Adetokunbo J. 14, Adetokunbo T. 2. Trener: Focis Kacikaris

TOK MEČA

I četvrtina

Gosti su bolje ušliu utakmicu i već u ranoj fazi meča stekli šest poena viška. Pometnju u reketu Srbije je napravio Vasilis Kavadas (sedam poena), dok je širinu igri svoje ekipe na startu utakmice dao Dimitris Agravanis sa dve pogođene trojke. Posle 10 minuta igre rezultat je bio 27:29, što je bilo više nego povljno za Orlove s obzirom nisu odbranili gotovo ništa.

Heleni su u prvoj deonici pogodili 11 od 14 šuteva na koš (8/10 za dva, 3/4 za tri). Domaći tim su u egalu održali Nikola Jokić sa 12 i Miloš Teodosić sa osam poena.

II četvrtina

Serijom 7:0 u ranoj fazi drugog kvartala izabranici Aleksandra Đorđevića su preokrenuli rezultat, od 29:32 stigli do 36:32 i prvi put na meču poveli. Uzvratili su Grci sa 5:0 i ponovo preuzeli vođstvo, a trebalo bi napomenuti da je u tim trenucima Janis Adetokunbo promašio čak četiri slobodna bacanja.

Ali-up Bogdana Bogdanovića i Miroslava Raduljice za 41:38 je raspalio publiku u "Kombank areni", da bi zatim presing sa prelaskom u zonu Grka napravio probleme Orlovima. Janis Adetokunbo je to iskoristio i sa četiri vezana poena ponovo svoj tim doveo u vođstvo - 41:42. Ipak, srpski košarkaši su se brzo prilagodili i sa 12:4 zatvorili prvo poluvreme.

Svoje prve minute u dresu seniorske reprezentacije je u finišu prve polovine meča je upisao Marko Gudurić. Mladi bek Crvene zvezde Telekom je ukazanu šansu iskoristio ubacivši svoj prvi šut - trojku iz kornera za 51;44.

Najbolji u dresu Srbije u prvih 20 minuta bio je Nikola Jokić sa 14 poena (4/8 za dva, 1/1 za tri, 3/4 za jedan), a jedan manje je ubacio Miloš Teodosić (0/1 za dva, 3/4 za tri, 4/5 za jedan). Jedini dvocifren kod Helena bio je Janis Adetokunbo sa 10 poena (3/5 za dva, 4/9 za jedan).

III četvrtina

Srbija je meč prelomila u drugoj polovini treće četvrtine, kada se Grci nisu snašli na zonu domaćina. Iz dobre odbrane polazilo je sve dobro u igru Orlova, a posle jedne takve usledila je kontra u kojoj je Bogdanović zakucao za, do tada, maksimalnih plus 11 - 71:60. Maksimalna razlika, posle koša Raduljice, je iznosila 13 poena (73:60), a u poslednjih 10 minuta se ušlo sa rezultatom 75:63.

IV četvrtina

Završni period Srbija je otvorila sa 10:2 i tako stigla do 20 poena viška - 85:65. Bilo je jasno da je pitanje pobednika rešeno i jedina dilema je bio konačan rezultat. Na kraju je bilo 91:76.

Tri minuta pre kraja susreta u igru je ušao i Rade Zagorac, koji je, poput Gudurića, na ovom meču upisao svoje prve minute u seniorskoj reprezentaciji. On je šansu da ubaci prve poene u dresu nacionalnog tima propustio 49 sekundi pre poslednjeg zvuka sirene, kada ga je trema savladala i učinila da promaši dva slobodna bacanja.

(foto: FIBA)