Ima li poslodavac pravo da ograničava stavove na društvenim mrežama?

Izvor: Radio 021, 30.Jul.2016, 12:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ima li poslodavac pravo da ograničava stavove na društvenim mrežama?

Da li je dovoljno da na svoj Tviter ili Fejsbuk profil napišete da su stavovi koje iznosite lični i nemaju veze za firmom ili institucijom za koju radite?

Šta se dešava ukoliko vaši privatni stavovi nisu u skladu sa politikom vašeg poslodavca? Ima li pravo da vas kazni zbog mišljenja?

"Ako pojedinac misli sve suprotno od svoje institucije šta on radi u toj instituciji", kaže za RTS Nebojša Krstić, marketinški stručnjak i tviteraš. To je njegov >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << stav - iz iskustva dok je bio savetnik predsednika Srbije.

"Brzo sam shvatio da se to što imam svoje privatno mišljenje uvek doživljava kao mišljenje institucije i onda sam se naravno rukovodio time i prestao sam skoro u potpunosti da iznosim svoje privatno mišljenje", navodi Krstić.

Stručnjaci veruju da dolazi vreme kada će sve nedoumice u vezi sa društvenim mrežama biti rešavane ugovorom između poslodavca i kompanije.

"Šer fondacija" beleži 300 slučajeva povrede prava na internetu u poslednje dve godine. Od toga je šestoro ljudi dobilo otkaz zbog svog ličnog stava na privatnom profilu.

"Ako bi otkazi u ovakvim slučajevima došli do suda bilo bi jako teško razgraničiti da li su zakoniti. Poslodavac može da koristi razne mehanizme u kojima bi to mogao da podvede pod povredu radne discipline", kaže Nevena Krivokapić iz "Šer fondacije".

Autor: RTS
Pogledaj vesti o: Facebook

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.