„Pobeda nepoverenja“

Izvor: Deutsche Welle, 29.Jun.2016, 02:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Pobeda nepoverenja“

„Nešto novo počinje. Ali, šta? Potrebno je novo obećanje. EU je nastala na ruševinama fašizma. Danas je treba ponovo stvoriti na ruševinama kapitalizma“, piše, između ostalog, štampa na nemačkom.

Frankfurter algemajne cajtung (Frankfurt) doneo je naslov „Pobeda nepoverenja“ u kome, između ostalog, piše i da će „Nemačka morati dobro da razmisli kako će se pozicionirati u Evropskoj uniji bez Britanaca. EU ima mnogo prednosti i mana, o kojima može >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << da se diskutuje. Evropsk unija i dalje pomaže da se ublaže borbe za vlast u Evropi i da se tako obezbedi mir – a pomaže Evropi i da se etablira u odnosu na druge svetske regione, bar kada je reč o trgovinskim pitanjima. S druge strane, privlačna snaga EU odavno je opala. Suviše često se različite zemlje mere istim aršinima; prijatelji Unije preterano insistiraju na ujedinjenju, a ne postoji evopska javnost. Sigurno je da Unija koja bi više nego do sada funkcionisala prema pravilima sredozemnih država, nije baš u interesu Nemačke“, piše za Frankfurter algemajne cajtung Patrik Bernau.

„EU je isprovocirala bregzit“, naslov je komentara objavljenog u internet-dnevniku Frankfurter rundšau (Frankfurt): „Martin Šulc (predsednik Evropskog parlamenta) je jutro posle rekao da je ovo zvonjava za buđenje nove Evrope. Doduše, mogao je i da doda ko je to već godinama spavao?... Jer, odgovorni iz EU, ali i ljubazni g. Šulc iz SPD, svojom politikom nastavljanja po starom su bar od bankarske krize upravo izazivali zasićenost Evropom.“

For 40 yrs #UK relation with #EU was ambiguous. Now it's clear. Will of voters must be respected. Now need speedy & clear exit negotiation

„To što im je sada zazvonio budilnik koji, nadam se, više neće moći da prečuju, oni koji su odgovorni – a pre svih Nemačka – to su i zaslužili. Fatalno i istorijski opasno je, doduše, ovo: signal ne potiče od onih koji traže bolju, transparentniju, demokratskiju i pravedniju Evropu; on potiče od onih koji spas traže u izolaciji i nacionalnom egoizmu. A to, nažalost, ne važi samo za Veliku Britaniju. Alternativa za Nemačku, Slobodarska partija (Austrije) i (francuski) Nacionalni front i drugi – sada takođe slave.“

„Ako bregzit pruža šanse, onda su to sledeće dve: prvo, da se na primeru Velike Britanije svima jasno pokaže da su nacionalni odgovori na međunarodne izazove nepodesni. Drugo: da EU prestane da kao jedinu alternativu izlasku predstavlja religiju slobodnog protoka kapitala. To je, naime, žalosno jezgro debate koja je prethodila referendumu. S jedne strane je bila grupa onih koji se zalažu za zatvaranje granica, a sa druge – Evropa globalizovanih koncerna, finansijskih centara i slepila za socijalne posledice vere u tržište. Evropa kakva nam je potrebna uopšte nije bila tema debate.“

„Martin Šulc je na dan referenduma skicirao nedostatke te Evrope: ogromnu socijalnu nejednakost, beskrupulozno izbegavanje plaćanja poreza, postiđujuću nezaposlenost među mladima u nekim zemljama i mnogo toga drugog. A tu spada i ono što je Šulc zaboravio da pomene, jer u tome već godinama učestvuje i njegova stranka: stalni merkelovski kredo o konkurentnosti, ili u prevodu na nemački: svaki član 'zajednice' preparira svoju privredu tako da druge članove 'zajednice' može da obori na leđa kao konkurente.“

Zapanjenost u ostaku Evrope, slavlje među pristalicama bregzita. Nakon više od 40 godina članstva, Velika Britanija je odlučila da napusti Evropsku uniju. Britanski premijer Dejvid Kameron najavljuje ostavku. (24.06.2016)

Neshvatljiva stvar se desila: Britanci su se opredelili za izlazak iz Evropske unije. To je katastrofa i košmar, smatra politički komentator DW Kristof Haselbah. On upozorava da bi sada trebalo – sačuvati nerve. (24.06.2016)

Sada kada su Britanci glasali za izlazak iz EU, a premijer Dejvid Kameron podneo ostavku, na čelo vlade Ujedinjenog Kraljevstva mogao bi da dođe Boris Džonosn, bivši gradonačelnik Londona. Ko je zapravo on? (24.06.2016)

„Taj model, dopunjen siromašenjem socijalnih država rigoroznom štednjom, upravo je Nemačka u Uniji promovisala kao glavno načelo sveg delanja. Baš to je – uprkos svim pričama o privrženosti Evropi – model nacionalnog egoizma u uslovima zajedničkog tržišta. Moglo bi se reći: tom modelu konkurencije, Britanci su sa svojim referendumom nasadili krunu na glavu“, piše za dnevnik Frankfurter rundšau analitičar Štefan Hebel.

Dnevnik Špigel onlajn (Hamburg) je objavio komentar u kome piše i ovo: „Nešto novo počinje. Ali, šta? Potrebno je novo obećanje. EU je nastala na ruševinama fašizma. Danas je treba ponovo stvoriti na ruševinama kapitalizma. Obećanje osnivanja Evrope glasilo je: Nikad više nepravda! Tada je vođena borba protiv nasilja i mržnje. Danas treba voditi borbu protiv nezaposlenosti i siromaštva“, neke su od teza autora članka Jakoba Augštajna.

„Dakle, ipak: Britanci su ludi. Većinom su odlučili da napuste Evropsku uniju i tako sami sebi pucaju u glavu“, smatra komentator tabloida Bild (Berlin) čiji tekst se završava rečima: „Onaj ko želi da se Evropska unija pobrine za odbranu od terora, izbegličku dramu ili krizu evra u ime svih, taj ne sme ni da zapomaže zbog toga što nacionalne države moraju da se odreknu dela svoje vlasti. Time neće nastati evropska super-država, kako je to u debati o bregzitu stalno naglašavano: penzija, porez, rad, škola, zdravstvo i policija – sve to ostaje stvar pojedinih država. To su oblasti u kojima države i njihovi parlamenti imaju poslednju reč. Sve drugo je laž. Osim toga, onaj ko traži fer pravila za firme i potrošače – taj sme i da kritikuje birokratizam, ali ne i da automatski sipa drvlje i kamenje na svaku kontrolu iz Brisela. I to je nerazumno, pa čak i šizofreno“.

Evropska unija, unija država, zakazala je u izbegličkoj krizi, sa krizom evra se izborila samo uz pomoć Evropske centralne banke a sopstvena pravila suviše retko primenjuje na sopstvene članove. Evropskoj uniji je, znači, i pre glasanja Britanaca, bilo loše“, napisao je za Bild Nikolaus Blome.

Nastavak na Deutsche Welle...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.