Kandidati za cepanje zastave EU čekaju u redu...

Izvor: B92, 27.Jun.2016, 20:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kandidati za "cepanje" zastave EU čekaju u redu...

Upotreba kovanice od engleske reči "egzit" počela je s gregzitom - dugo najavljivanim, ali nikad realizovanim izlaskom Grčke iz evrozone.

Pošto je Bregzit izveo Veliku Britaniju iz Evropske unije, evroskeptici veruju da će reč egzit, što znači izlazak, ali drugih država, i narednih godina biti glavna vest u medijima.

Razvod, kako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << deluje, neće biti ni brz ni lak. Dok bi Britanci mogli da budu supružnik koji je zatražio razlaz, ali bi da sačeka jesen za odlazak na sud, ostale evropske prestonice kažu - kad vam nismo dobri, hajde odmah da sve završimo.

”Velika Britanija mora formalno da saopšti da želi da napusti Evropsku uniju u skladu sa članom 50. To samo oni mogu da urade. Ako im je potrebno neko razumno vreme da to urade, mi to poštujemo, ali to ne može da se odlaže beskonačno. Jedno nek bude jasno - dok ne dobijemo takvu informaciju od Britanaca, neće biti preliminarnih razgovora o načinu izlaska iz Unije”, navodi Stefan Sajbert, portparol Angele Merkel.

Maja Bobić iz Evropskog pokreta objašnjava da samo Vlada u Londonu može da aktivira Član 50, čime se pokreće dvogodišnji mehanizam za izlazak iz EU i određenje budućih odnosa.

“Ti odnosi se pre svega odnose na ono što su trgovinski odnosi, pristup tržistu, budžetski doprinosi koje je ta zemlja imala, a koje sada povlači, tako da zaista veliki broj pitanja i iz ekonomije i iz svih ostalih politika iz kojih se zemlja povlači, a to ima nekakve posledice za onaj klub koji ostaje, ali i za zemlju koja izlazi”, kaže Bobić.

A posledice britanskog odlaska bi tek mogle da uslede. Taktika Unije bolje sprečiti nego lečiti nije dala rezultate, pa Briselu sada ostaje samo lečenje. To jest, menjanje evropskog bloka, i politički i ekonomski.

Da li će te reforme EU sačekati u budućoj porodici od 27 članica.

Zemlje koje bi mogle da napuste EU

- Švedska: Desničarska stranka Švedski demokrati želi da država napusti EU, a to podržava 31 odsto građana

- Francuska: Moguća pobeda Marin le Pen, liderke desničarskog Nacionalnog fronta, na izborima mogla bi da pomeri Francusku ka referendumu o EU

- Austrija: Ideja o izlasku Austrije iz EU dobija na podršci od kada je lider krajnje desnice Norbert Hofer za dlaku izgubio na predsedničkim izborima u junu

- Češka Republika - Tri petine Čeha navodi da je nezadovoljno statusom zemlje u EU, posebno posle političkog sukoba zbog pitanja izbeglica

Maja Bobić kaže da evropski lideri moraju da shvate britanski referendum kao otrežnjujuci poziv da se mnogo stvari ozbiljno preispita u Uniji.

“Suočava se sa krizama na način koji nije najčešće najbolji, niti solidaran, niti u skladu sa vrednostima”, ocenjuje Bobić.

Pravno-teorijski, britanski parlament bi mogao i da donese odluku da ne sprovede rezultate referenduma, i da zemlja ostane u EU, ali politički bi to bilo teško izvodljivo.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.