Ficu vruć evropski krompir: Bićemo Dunav, strah ruši EU

Izvor: B92, 01.Jul.2016, 00:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ficu "vruć evropski krompir": Bićemo Dunav, strah ruši EU

Slovačka će nastojati da tokom predsedavanja Evropske unije, koje na šest meseci preuzima 1. jula, bude moderator koji kao reka Dunav spaja celu Evropu.

Ipak, neće se plašiti da otvoreno kaže da izvesne evropske politike nemaju podršku građana Evrope, kazao je slovački premijer Robert Fico.

"Možemo da se uplašimo, ali ne smemo da se bojimo. Jednostavno, ne smemo da se plašimo da nazovemo stvari pravim imenom. Ne smemo da se plašimo da kažemo da postoje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << neke evropske politike koje ne nalaze podršku širom Evrope. Strah je veoma loš savetnik. Strah vodi cepkanju Evrope. Strah je najvažnije oruđe ekstremista i nacionalista", kazao je Fico posle susreta s predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom.

Fico je rekao da je on veoma emotivno doživeo ulazak Slovačke u šengenski prostor slobodnog kretanja što današnji slovački 20-godišnjak smatra kao nešto što se podrazumeva samo po sebi.

"Zato moramo da objašnjavamo svima da je EU sjajan projekt", kazao je Fico i obećao da će se Slovačka na čelu EU narednih pola godine usredsrediti na ono pozitivno što može da prikaže i građanima.

"Naša mala ambicija jeste da približimo pozitivnije i bolje agendu EU građanima. Bilo bi mi drago kada bi slovačko predsedavanje bilo simbolično kao politički Dunav", kazao je Fico i objasnio da Dunav koji protiče i kroz Slovačku spaja celu Evrope.

Šef Evropske komisije upozorio je da predesedavajuća zemlja nastupa kao moderator.

"Moderator se ne skriva već posreduje i u temama koje bi mogle za ovu zemlju da budu teške. Program predsedavanja je takav da Evropska komisija može da ga prihvati kao svoj", kazao je Junker.

Članove Evropske komisije primio je danas i slovački predsednik Andrej Kiska koji je kazao da Slovačka tokom svog predsedavanja EU do kraja ove godine želi da bude empatični moderator jer upravo empatija u poslednje vreme nedostaje među državama članicama.

"Lično sam tužan zbog ishoda britanskog referenduma. Ali to nije kraj istorije. Ideja integracije je zadobila udarac ali nije poražena", kazao je Kiska.

Slovački predsednik upozorio je da EU mora da se suprotstavi sve masovnijem običaju da političari krivicu za sve svaljuju na Brisel ako to koristi njihovim dnevnopolitičkim interesima kod kuće.

"Potrebno nam je ponovno nadahnuće ljudi za evropski projekt. Samo to je put napred. I u Slovačkoj je pitanje ostanka u EU pitanje više procene mogućih rizika izlaska nego istinski priznanje projektu od koga profitiramo i koji garantuje mirnu budućnost", kazao je Kiska.

Predsedavanje Slovačka počine sutra svečanim zasedanjem slovačke vlade s evrokomesarima, a prvi veliki događaj, dogovoren u poslednjem trenutku još pre početka predsedavanja, gde će Slovačka morati da iskaže veštinu izgradnje konsenzusa jeste samit šefova država i vlada 27 članica, bez Velike Britanije na temu Bregzita i budućeg smera Unije, 16. sptembra u Bratislavi.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.