Za paklicu do 50 dinara manje

Izvor: B92, 27.Nov.2014, 11:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Za paklicu do 50 dinara manje

Vodeće duvanske internacionalne kompanije u Srbiji, poslednjih dana obaraju cene pojedinih proizvoda, kako bi sačuvale tržište, pišu Novosti.

Tako, paklica cigareta ove nedelje, zavisno od prozvođača, može da se kupi i za 20 do 50 dinara jeftinije. Snižene su samo cigarete "srednjeg ranga“, odnosno one koje pušači u Srbiji najčešće kupuju.

Ovaj potez povukli su, smatraju stručnjaci, zbog crnog tržišta rezanog duvana, koje im je ogromna nelojalna konkurencija, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ali i zbog sve slabije prodaje. Procene su da država godišnje zbog šverca cigareta gubi oko 100 miliona evra. Kada se tome doda i slaba kupovna moć stanovništva i pad prometa na svim nivoima, za duvandžije nije bilo drugog rešenja.

Cene su snizili svi domaći proizvođači, niški"Filip Moris“, vranjski"Britiš ameriken tobako“, kao i"Monus“, ali i pojedini inostrani čije cigarete se prodaju na našem tržištu, kao što je hrvatska"Tvornica duhana Rovinj“. U poslednjem"Službenom glasniku RS“ 127/2014. objavljene su nove, niže cene, koje važe od ove nedelje. Ovim potezom, duvandžije su se odrekle dela profita, ali će se manje para sliti i u budžet. Čim su jeftinije cigare, niže su i akcize na njih, koje država ubira.

Kompanija "Filip Moris“ u čijem sastavu posluje i Duvanska industrija Niš snizila je cenu paklice"bonda“ koja umesto 190, sada košta 170 dinara. Za paklicu"pal mala“ čiji je proizvođač"Britiš amerikan tobako“ pušači će sada izdvajati 20 dinara manje, jer je cena oborena sa 200 na 180 dinara. Za"vajseroj“ kupci izdvajaju i do 30 dinara manje. Cena"100 s“ pakovanja je snižena sa 190 na 170, dok je obična paklica pojeftinila sa 190 na 160 dinara. Cigarete"jork“ jeftinije su za 10 i 20 dinara, u zavisnosti od pakovanja. Isti slučaj je i sa"fastom“,"monusom“, a pojeftinio je i L&D,"monte karlo“,"nekst“...

Cigarete"kamel“ umesto 240 koštaju 200, a"asos“ je sa 240 pao na 190 dinara.

Poznavaoci prilika kažu da je osetno"palo“ tržište duvana, i da se pored rezanog, sve češće nude i kutije"no nejm“ cigareta na"crnom“ tržištu, koje ozbiljno ugrožava regularnu proizvodnju i prodaju duvana.

"Duvandžije pokušavaju da prilagode cenu trenutnoj tražnji za svojim cigaretama na tržištu, kao i postojećoj platežnoj moći građana", kaže za"Novosti“ ekonomista Dragovan Milićević. - Ako imamo pad esencijalne tražnje za prerađenom i neprerađenom hranom mesečno za oko jedan do dva odsto, onda je jasno da trgovci beleže slabu prodaju i kod ostalr robe.

Definitivno, dodaje Milićević,"crno tržište“ uzima danak, jer se na pijacama prodaje rezani duvan, a tamo gde je velika zarada, novi modeli snalaženja dovedeni su do perfekcije.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.