Izvor: Blic, 25.Okt.2016, 11:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Više od 1.000 stanova i kuća otišlo na doboš za godinu dana

Raste broj stanova koji se nalaze na dobošu, jer je zbog neplaćanja rata kredita banka pokrenula hipoteku. Ipak, u ukupnom broju stambenih kredita to je još mali broj. Imaju li banke računicu i strpljenja pre nego što raskinu ugovor sa klijentom i oduzmu mu nekretninu?

Sa datumom javne prodaje i početnom cenom u oglasima se mogu naći i stanovi i kuće, javlja Radio televizija Srbije. Aktivirana hipoteka je noćna mora kreditnih platiša, a u udruženju "Efektiva", iako ne >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vode zvaničnu evidenciju, kažu sve je više onih koji rate ne mogu redovno da plaćaju.

"Dva do tri poziva dnevno se tiču te problematike, da li je hipoteka već aktivirana, ili je tu već neka neposredna opasnost da će doći do aktiviranja hipoteke. Ti pozivi su sve učestaliji, što je i logično, jer se mi bavimo kreditima u švajcarskim francima", kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva".

U Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita imaju precizne brojeve. Osiguravaju oko 90.000 stambenih kredita, a 1.100 kuća i stanova je otišlo na doboš u poslednjih dvanaest meseci.

Vladimir Vidojković iz Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita kaže da, ako se pogleda poslednjih pet godina, taj broj dospelih kredita je veći iz godine u godinu i, poredeći ga sa ukupnim brojem stambenih kredita, on je još na niskom nivou.

"Prema našim podacima, prodato je do sada 58 nepokretnosti, što je povećanje u odnosu na 2015. godinu, ali ne značajno povećanje, prethodno je bilo 48", kaže Vidojković.

Svaka banka ima svoju politiku i granicu za pokretanje hipoteke. Upućeni tvrde da su uglavnom slične i da im je zajednička fleksibilnost – kada odlučuju da dug naplate prodajom nepokretnosti.

"To je onaj krajnji slučaj kada ne postoji nijedno rešenje da će klijent ikada biti u stanju da nastavi da otplaćuje kredit, onda ona pokušava, čak i tada će pokušati još nešto kako bi pomogla klijentu, ali ako baš ne može, onda ona pokreće proceduru oduzimanja stana", kaže dr Ismail Musabegović iz Beogradske bankarske akademije.

Osim što im prodaja nepokretnosti nije u opisu osnovnog posla, banke zbog još jednog razloga odlažu aktiviranje hipoteke.

"Bilo koje izlaganje javnosti poteza banaka koji uslovno idu na štetu, iako je to normalan pravni postupak oduzimanja stana, to nijednoj banci ne odgovara, jer utiče na reputaciju", kaže Musabegović.

I udruženja koja štite prava klijenata banaka i stručnjaci saglasni su da, ako dođe do kašnjenja otplate, jedini lek je odlazak u banku. Pre pokretanja hipoteke, savetnik može da ponudi širok spektar mera: od zamrzavanja kredita, smanjenja rate do refinansiranja kredita.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.