Trbović: Smanjenje plata u javnom sektoru najmanje pametnja mera štednje

Izvor: Blic, 28.Mar.2015, 14:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trbović: Smanjenje plata u javnom sektoru najmanje pametnja mera štednje

Smanjenje plata u javnom sektoru bila je neophodna, ali i najlakša i najmanje pametna mera štednje, počinje razgovor za “Blic“ Ana Trbović, dekanka i profesorka Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA).



Zašto?


Sa stanovišta socijalne pravde, nije pravično da pate svi zato što su određeni delovi javnog sektora neefikasni. Zato bi što pre trebalo rešiti problem preduzeća gubitaša kako bismo mogli da ulažemo u stručne >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i objektivne sudije, prosvetne radnike...

To povlači potrebu da se restrukturira ceo javni sektor?

Da, on crpi resurse, jer ono što privatni sektor proizvede, umesto da se ulaže u razvoj, ide na pokrivanje gubitaka javnog sektora. Ovaj trend mora da se promeni ako mi kao društvo želimo da se razvijamo.

Najavljena su otpuštanja viškova. Da li je to dobar početak?

Potrebno je priznati da prezaposlenost nije efikasna socijalna politika i način da se pomogne ljudima. Istovremeno, treba naglasiti da iako imamo viškove, i dalje imamo institucije u kojima imamo manjak zaposlenih, odnosno manjak zaposlenih sa određenim kvalifikacijama.



Šta to znači?


To znači da je za svako preduzeće i za svaku ustanovu, bila to biblioteka, Železnica, ili neko ministarstvo potrebno odrediti koje poslove treba da obavlja, koje kvalifikacije su potrebne i koliko ljudi je potrebno da bi se efikasno obavili. Tek takva racionalizacija ima smisla.

Koji su najveći problemi privrede?

Situacija je prilično loša ukoliko pogledamo međunarodne izveštaje o poslovanju i rang Srbije. I dalje postoje nemali nameti u vidu poreza i drugih dažbina koje mnoge obeshrabruju, jer u startu imaju finansijske obaveze koje nisu male. Zato i neki koji su dobro krenuli ne rastu, jer vrlo oprezno ulažu u svakog novog zaposlenog. To je jedan krug koji sprečava sveukupan rast.

Da li je i zbog toga Srbija na svetskom dnu po poslovnoj klimi?

I to moramo da popravimo, jer naš nivo razvoja nije izgovor za takav rezultat. Naprotiv, on bi trebalo da bude podsticaj da radimo više nego druge zemlje kako bismo privukli strana ulaganja i podstakli domaće privrednike da ulažu više, a to možemo samo ako im olakšamo poslovanje i ako smanjimo opterećenja za privredu. Odličan pomak je upravo usvojena strategija za razvoj malih i srednjih preduzeća, pod uslovom da se sprovede u delo.

Stipendije za najbolje srednjoškolce

Kompanija Ringier Axel Springer i FEFA treću godinu zaredom dodeljuju stipendije za najbolje srednjoškolce. Ove godine u saradnji sa besplatnim dnevnim novinama “24 sata” dodeljujemo ukupno pet stipendija za upis na prvu godinu osnovnih studija. Prijave za stipendije se predaju popunjavanjem elektronskog obrasca na sajtu fakulteta, gde kandidati ostavljaju lične podatke, prosek ocena u srednjoj školi, vannastavne aktivnosti i motivaciono pismo.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Ana Trbović, dekan FEFA: Nije pravično što su svima smanjene plate

Izvor: Blic, 28.Mar.2015

Smanjenje plata u javnom sektoru bila je neophodna, ali i najlakša i najmanje pametna mera štednje, počinje razgovor za “Blic“ Ana Trbović, dekanka i profesorka Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA)...Zašto?..Sa stanovišta socijalne pravde, nije pravično da pate svi zato...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.