Stanovništvo Srbije među najstarijim na svetu

Izvor: SEEbiz.eu, 30.Sep.2016, 11:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stanovništvo Srbije među najstarijim na svetu

BEOGRAD - Institucija Pokrajinskog ombudsmana upozorila je danas da se, prema podacima Ujedinjenih nacija tokom protekle decenije, stanovništvo Srbije ubraja među pet najstarijih na svetu, a projekcije Republičkog zavoda za statistiku u narednih 30 godina ukazuju na to da će se starenje stanovništva u Srbiji nastaviti.

"Ovom trendu doprineće i konstantni odlazak mladjih generacija, naročito radno sposobnog stanovništva u reproduktivnom dobu, iz sela u gradove ili u inostranstvo, >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << te su procene da će do 2041. godine više od jedne četvrtine stanovništva naše zemlje činiti osobe starije od 65 godina, a posebno teška situacija biće u seoskim sredinama", upozorio je Ombudsman povodom Medjunarodnog dana starijih osoba, 1. oktobra.

Najveći broj starijih osoba obraća se Ombudsmanu u vezi sa ostvarivanjem prava u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, penzijskog i invalidskog osiguranja, kao i u vezi s načinima na koje mogu da ostvare odredjene pogodnosti prilikom plaćanja komunalnih usluga, poreza i drugih dažbina.

"Njihova obraćanja i pritužbe ukazuju na izuzetno nizak nivo prihoda i težak materijalni položaj starijih osoba, od kojih je značajan broj onih koji su u situaciji da na različite načine finansijski, čuvanjem dece i obavljanjem kućnih poslova, uzgojem živine i stoke, voća i povrća u okviru domaćinstva doprinose kućnom budžetu svoje dece i unuka", navodi se u saopštenju.

Ombudsman dodaje da se starije osobe, bez obzira na težak položaj u kojem žive, retko obraćaju institucijama koje su nadležne za zaštitu i unapredjenje ljudskih prava.

"Oni koji im se ipak obrate, tvrde da su dugo razmišljali da li da to učine usled svojevrsnog stida zbog sopstvenog položaja. Zbog činjenice da su pogodjeni siromaštvom i nemogućnošću da podmire nekada i svoje osnovne potrebe, pa čak i nasiljem u porodici, koje je u našem društvu još uvek svojevrsna tabu tema, značajan broj starijih osoba svoj društveni položaj i uslove života smatra teškim, lošim, pa čak i sramotnim", piše u saopštenju.

Pritužbe kojima se starije osobe obraćaju instituciji Pokrajinskog zaštitnika gradjana, kao i posete seoskim sredinama gde su stariji većina, nedvosmisleno ukazuju na to da značajan broj ima "nedostojanstven život na društvenoj margini", ukazao je Pokrajinski ombudsman.

Nastavak na SEEbiz.eu...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.