Srpska privreda zida dug - skočio 4 puta

Izvor: B92, 26.Nov.2015, 16:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srpska privreda zida dug - skočio 4 puta

Ukupni gubici privrede Srbije u 2014. godini iznosili su oko 131,8 milijardi dinara, odnosno oko 1,1 milijardu evra, što je četiri puta više nego u 2013.

Gubitak u 2013. godini bio je 30,9 milijardi dinara, rečeno je na predstavljanju publikacije Biznis top časopisa Biznis i finansije.

Direktor Agencije za privredne registre Zvonko Obradović je kazao da su prošle godine u Srbiji poslovala 120.852 preduzeća i da je njih 52.770 imalo dobitak od oko 416,9 milijardi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dinara, dok je gubitak od 548,7 milijardi dinara uknjižila skoro trećina preduzeća.

"Veliki sistemi su imali najveće gubitke koji su premašili 79 milijardi dinara, što je tri petine ukupnog gubitka srpske privrede u prošloj godini. Gubici preduzeća u restrukturiranju su 77 milijardi, a 30 milijardi dinara je manjak firmi u stečaju i likvidaciji", istakao je Obradović.

On je naveo da su 482 javna preduzeća u 2014. godini smanjila gubitak sa 48 milijardi, koliko je iznosio u 2013. godini, na 42 milijarde dinara.

Ta preduzeća čine samo pola procenta od ukupnog broja preduzeća u Srbiji i zapošljavaju devet odsto radnika, a u neto gubitku srpske privrede učestvuju sa 11,1 odsto.

Obradović je ukazao da je već godinama obeležje srpske privrede poslovanje velikog broja preduzeća koja nemaju nijednog radnika. U 2014. je broj takvih preduzeća povećan za oko 560, na 27.617, a više od trećine je iz sektora trgovine.

Broker Vajz brokera Nenad Gujaničić rekao je da je država i dalje dominantan preduzetnik u privredi, što je, kako je rekao, pogubno jer teško da država to može.

“Imamo velike državne monopoliste, sve do propalih preduzeća u restrukturiranju koja su pojela kapital odavno. A gde je država vlasnik, tu je često loš menadžment, nizak tehnološki nivo opreme... Takođe, faktori poput subvencija su loši i daju negativne posledice“, rekao je on.

Gujaničić je podsetio i da su u Srbiji i kamate na dug premašile milijardu evra, a kad država proda Telekom Srbija, ona bi od tog novca mogla samo da namiri kamate.

“Sada se država zadužuje sa kamatom od preko jedan odsto u evrima što je nisko, ali to će se u budućnosti promeniti. Zato taj momenat mora da se dočeka sa realizacijom ključnih reformi”, smatra Gujaničić. Naftna industrija Srbije (NIS) je sa 30,6 milijardi neto dobitka u 2014. godini na prvom mestu liste najuspešnijih preduzeća u Srbiji koju Biznis i finansije objavljuju u godišnjoj publikaciji BIZNIS TOP.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.