Radun: Nelikvidnost glavna boljka

Izvor: B92, 21.Okt.2011, 11:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Radun: Nelikvidnost glavna boljka

Beograd -- Predsednik Srpske asocijacije menadžera (SAM) Bojan Radun kažee da je nelikvidnost osnovna boljka u poslovanju u Srbiji.

On dodaje da je dodatni problem to što poverioci uopšte nisu zaštićeni.

"Banke se, na primer, u takvim situacijama, štite hipotekom, ali je problem kada su poverioci dobavljači neke robe ili usluge. Ako ste značajni dobavljač, dešava se da dobijete menicu, ali ako je davalac menice u blokadi, onda nemate nikakve mogućnosti da tu menicu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << realizujete", izjavio je Radun.

On je za Market dodao da, osim toga, nema ni kazne za one koji ne izmiruju svoje obaveze.

Zapravo, napomenuo je, stvorena je takva situacija da kupac nema motiv da plati ako zna da to praktično i ne mora da uradi, jer nema sankcije ako to ne učini.

Radun smatra i da su poreski i podsticajni sistem za investiranje u Srbiji nepovoljni za domaće kompanije. "Kada se pogledaju propisi u tom segmentu, vidi se da je sve podređeno stranim investitorima i onima koji ostvaruju grinfild investicije. Investicije lokalnih kompanija nisu povoljne i za njih gotovo da nema nikakvih podsticaja. Iako se kao zemlja hvalimo najnižim stopama poreza na dobit korporacija, Srbija je skupa za poslovanje jer dobijanje raznih dozvola i plaćanje brojnih taksi znatno poskupljuje svaku investiciju", ukazao je Radun.

"Tržište Slovenije u tom pogledu uređenije. Tamo maloprodajni lanci, kada dospeju u probleme, daju hipoteku na neki svoj objekat kako bi dobavljač nastavio da mu isporučuje robu jer onda zna da je osigurao svoje isporuke", kazao je Radun.

On je istakao da je dobro to što će država doneti propis o ograničenju roka za plaćanje dugova, ali je i ocenio da je "problem što će se taj propis odnositi samo na nova zaduženja, i to isljučivo na ona koja napravi država".

"Šta će biti sa starim dugovrma i u kom roku će će se oni vraćati niko ne govori. Međutim, najveći problem koji i dalje neće biti rešen, a koji muči najveći deo privrede, jeste to što rokovi plaćanja između javnih preduzeća i njihovih dobavljača, kao i između privatnih kompanija, neće ničim biti ograničeni, kao i do sada", rekao je Radun.

Odgovarajući na pitanje šta usporava poslovanje u Srbiji, Radun je istakao da je problem i nepostojanje dinarskih kreditnih sredstava pa se uglavnom privrednici zadužuju u evrima, što znatno otežava poslovanje, zbog pomeranja deviznog kursa naviše.

"Sve dok ne bude dinarskih kredita po razumnim kamatama, od šest do osam odsto, tržišna klima neće biti dobra. Sadašnje stope na dinarske kredite obesmišljavaju njihovo opstojanje jer nema te privredne grane koja može zaraditi toliko da joj se isplati da plaća kamate od petnaestak, pa i više odsto", naveo je Radun.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.