Pšenica najverovatnije 16 dinara

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Maj.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pšenica najverovatnije 16 dinara

BEOGRAD - Žetva pšenice trebalo bi da počne za oko mesec dana, a očekuje se da će cena hlebnog zrna novog roda biti oko 16 dinara po kilogramu, izjavio je danas Tanjugu direktor Fonda za žita Vukosav Saković.

Iako proizvođačima ta činjenica neće prijati, ona je realna, kazao je Saković i dodao da se može očekivati da ponuda u toku žetve bude mala zato što će proizvođači biti razočarani cenom i neće želeti da je prodaju.

Saković je podsetio da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << prošle godine u toku žetve pšenica od proizvođača kupovana za 11 do 11,5 dinara po kilogramu, a nakon toga je njena cena počela da raste da bi u januaru ove godine dostigla rekordnih 23,5 dinara po kilogramu i cele ove ekonomske godine domaća pšenica je bila skuplja od pšenice na svetskom tržištu.

On je naglasio da je prošla godina u svetu bila rekordna po visokim cenama pšenice, dok će ova godina biti rekordna po prinosima.

Rekordno rodila u celom svetu

Očekuje se da će rod u svetu biti za oko 50 miliona tona veći od prošlogodišnjeg i da će iznositi oko 660 miliona tona, a u Evropi će biti 20 miliona tona pšenice viška.

Ukrajina, koja je veliki izvoznik će imati sedam miliona tona pšenice viška i to će ponuditi tržištu, višak će imati i Mađarska, Bugarska i Rumunija i ti viškovi će oboriti cenu žitu.

U Srbiji je cena već oborena i pšenica košta 20 dinara po kilogramu, dok je u Mađarskoj 15 dinara po kilogramu, kazao je Saković i dodao da domaća pšenica novog roda ne bi smela da bude mnogo skuplja nego u okruženju jer bi onda Vlada morala da odobri bescarinski uvoz radi izjednačavanja cena.

Pordužiti zabranu izvoza

Saković je dodao da je bilo velike kupovine pšenice ovogodišnjeg roda "na zeleno" kada je ona dostigla cenu od 18 dinara po kilogramu, što je dobra cena za proizvođače.

On je istakao da se zalaže da ne bude produžena zabrana izvoza pšenice, koja je prvi put stupila na snagu u avgustu prošle godine i trajaće do 15. juna, a trebalo je da obezbedi dovoljno žita na domaćem tržištu i niže cene.

Saković je ocenio da je dobro što je Vlada donela uredbu o zabrani izvoza, jer bi u suprotnom još u letnjim mesecima bila prodata pšenica prošlogodišnjeg roda ali i da ta uredba nije bila kompletna jer čuvanje cena ne može da se obezbedi zatvaranjem tržišta i ukidanjem konkurencije.

Prema njegovim rečima, da je Vlada još u septembru prošle godine donela odluku o bescarinskom uvozu pšenice, cena bi bila nekoliko dinara niža, iznosila bi 21 do 22 dinara i Srbija ne bi imala najskuplju pšenicu u Evropi.

Žetva bi uskoro trebalo da počne i ukoliko bi uredba i dalje bila na snazi onda bi kao kupci iz igre bili izbačeni trgovci, jer ne bi imali interes da kupuju ako znaju da nemaju kome da prodaju pšenicu, a onda bi se u ulozi kupaca našli samo mlinari što ne bi bilo dobro za proizvođače.

S obzirom na to da se očekuje da kod nas cena pšenice bude 16 dinara po kilogramu, odnosno da bude viša nego u Mađarskoj gde je 15 dinara, u Ukrajini gde je 13 dinara, tržište je samo uredilo odnose tako da nema razloga za strah od izvoza, naglasio je on.

Saković je podsetio da je jesenja setva bila skromnija od očekivane, najmanja od kada se u Srbiji vode podaci o zasejanim površinama i dodao da se posle dužeg vremenskog perioda, gledano po prosečnim prinosima, očekuje dobar rod.

Prosečni prinosi će biti veći od četiri tone po hektaru, što će obezbediti dovoljno pšenice za domaće potrebe, dok o izvozu ove godine ne treba razmišljati, istakao je Saković i dodao da uvek ima prostora za manji izvoz u Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Žito 16 dinara, proizvođači nezadovoljni

Izvor: Glas javnosti, 30.Maj.2008, 09:37

BEOGRAD - Žetva pšenice trebalo bi da počne za oko mesec dana, a očekuje se da će cena hlebnog zrna novog roda biti oko 16 dinara po kilogramu, izjavio je direktor Fonda za žita Vukosav Saković. Iako proizvođačima ta činjenica neće prijati, ona je realna, kazao je Saković i dodao da se može...

Nastavak na Glas javnosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.