PREGOVORI O ZAPOŠLJAVANJU U ŽELEZARI Kinezi i sindikati određuju broj radnika

Izvor: Blic, 28.Maj.2016, 21:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PREGOVORI O ZAPOŠLJAVANJU U ŽELEZARI Kinezi i sindikati određuju broj radnika

Kompanija "Hestil" koja je kupila Železaru nijednim dokumentom se nije obavezala da će preuzeti sve radnike.

"Blicu" je u Vladi Srbije nezvanično rečeno da kineska kompanija nije htela da ugovorom precizira broj radnika jer su želeli da se to definiše na liniji novi menadžment - sindikati.

- To je njihova praksa i oni ne odstupaju od nje. Oni će imati uvid u sve kadrovske karakteristike sadašnjih zaposlenih i proceniće u kojim celinama ima viška, a u kojim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << manjka radnika. Sigurno je da će pre bilo kakve odluke o mogućim otpuštanjima razgovarati sa sindikatima.

U svakom slučaju, broj, ali i strukturu radnika treba da definiše novi menadžment u dogovoru sa sindikatima, koji su imali priliku da upoznaju uslove rada u „Hestilu“ jer su zajedno s aktuelnim menadžmentom boravili u kineskim pogonima - kaže naš sagovornik iz Nemanjine 11.

Iako smo od predstavnika Vlade Srbije više puta čuli da je osnovni uslov za prodaju Železare da nema otpuštanja zaposlenih, ispostavilo se da će više od 5.000 radnika u ovom slučaju morati da veruje na reč Vladi i novim vlasnicima jer dokument koji im to garantuje zasad ne postoji.

Naime, u kupoprodajnom ugovoru od čak 1.170 strana nijednim slovom nije spomenuta bilo kakva obaveza "Hestila" da zadrži postojeći broj zaposlenih. Jedino što se u njemu navodi, a odnosi se na radnike jeste obaveza Železare da novom vlasniku dostavi svu raspoloživu dokumentaciju o radnicima.

POTPISAN UGOVOR Železara prodata kineskoj kompaniji Hestil; Vučić: Sada da popijemo po koju

Šta je garancija da će Kinezi preuzeti sve radnike, pitanje je na koje "Blic" ni posle više od tri nedelje nije dobio odgovor od Ministarstva privrede. O broju zaposlenih koji će ostati, ne žele da pričaju ni sindikati.

Siniša Prelić, predsednik samostalnog sindikata Železare, potvrdio je za "Blic" da ni u jednom dokumentu nije navedena obaveza Kineza da preuzmu sve radnike i kratko je rekao: "Verujemo im na reč".

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.