I čuveni Toza Marković bez nade

Izvor: B92, 16.Apr.2014, 10:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I čuveni "Toza Marković" bez nade

Novi Sad -- Cela Vojvodina je spala na dva-tri proizvođača građevinskog materijala koji se još drže u Kanjiži i Novom Bečeju, a za "Tozu Markovića" se očekuje radni stečaj.

Odlazak u stečaj jednog od najpoznatijih proizvođača građevinskog materijala u Vojvodini, kikindske fabrike "Toza Marković", te prisustvo samo četiri proizvođača iz ove branše u celoj Srbiji na jubilarnom Međunarodnom sajmu građevinarstva u Beogradu, od nekadašnjih oko 50, otvorilo je pitanje sudbine >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << firmi iz ove oblasti.

Predsednik Grupacije industrije građevinskog materijala u Privrednoj komori Srbije Ljubodrag Knežević izjavio je za naš list da je ova privredna grana na kolenima i da u poslednjih 38 godina, otkad on radi, nikada nije bilo teže, te da je dalje nemoguće da se posluje ukoliko država ne pomogne – za početak, reprogramom dugova.

Banke nemaju sluha

"Mogli bismo redovno da izmirujemo obaveze, ali ne možemo zbog dugova. Zato nam treba pomoć da finansiramo redovnu proizvodnju. Ako banke počnu da naplaćuju dugove, veliki deo proizvođača će nestati, a one nemaju sluha za privredu, iako im je naša država dozvolila da za vreme krize uberu ogromne pare u našoj zemlji, što nisu mogle u bogatijim državama", kaže Knežević.

Sagovornik kaže da bi veliki deo proizvođača mogao da živi od svoga rada i da plaća poreze i doprinose, zarade i obaveze prema dobavljačima, ali ih dave obaveze stvorene u prethodne četiri godine, otkako je nastala kriza. Kamate su ogromne i dalje ne može da se finansira tekuća proizvodnja i plaćaju sve dažbine. Zbog toga je sve više firmi pred zatvaranjem, malo-pomalo svi odlaze u staro gvožđe.

U visokogradnji u Srbiji ove godine nema pomaka, pa proizvođači građevinskog materijala misle da bi proizvodnju mogli spasti izvozom. Knežević kaže da ima smisla izvoziti u zemlje u okruženju.

“Igma” u Uljmi pomalo prodaje u Rumuniji, oko 30 odsto, međutim, zarada je mala zbog niskih cena na tom tržištu. Da bi se trenutno spasli, sagovornik kaže da bi država morala da popusti stegnutu omču oko vrata.

"Osim reprograma dugova, trebalo bi vratiti subvencije u oblast građevinarstva i podsticati potrošnju, kako bi se pomoglo kupcima stanova. Potom, mislim da u ovakvoj krizi država mora da smanji porez na građevinske proizvode s 20 odsto na 8 procenata, maksimalno 10, te da se smanje porezi i doprinosi na lična primanja", kaže Knežević.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.