Američka uprava federalnih rezervi (Fed) želi da zadrži kontrolu ne samo velikih, već i malih banaka, izjavio je direktor Ben Bernanki na debati u kongresu SAD, reagujući na nacrt zakona kojim se predvidja ograničavanje ovlašćenja te emisione banke.
Nacrtom zakona predlaže se da pod kontrolom Feda ostanu samo banke čija aktiva prelazi 50 miljardi dolara što, kako ukazuju >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << eksperti, znači da američka centralna banka može da kontroliše samo 35 najvećih finansijskih institucija, prenela je ruska agencija Itar-Tas.
Sadašnja ovlašćenja američke centralne banke su mnogo šira, tako da ona nadzire bezmalo 5.000 bankarskih holdinga, 850 manjih banaka i neke strane banke koje posluju na teritoriji SAD.
"Sadašnja uloga u nadzoru banaka, i na lokalnom nivou, značajno povećava efikasnost našeg rada na sprovodjenju monetarne politike", rekao je Bernanki tokom debate u Kongresu, dodajući da to takodje doprinosi jačanju finansijske stabilnosti u zemlji.
Bernanki je naglasio da tako sveobuhvatan sistem nadzora omogućava "bolje sagledavanje uslova u kojima posluju finanisjke strukture u celoj zemlji , kao i njihove perspektive".
Direktor Fed je pri tom primetio da nisu u pitanju samo najveće finansijske strukture, jer takve informacije "pomažu u povlačenju ispravnih poteza u okviru monetarne politike".