Smenjeni radnici koji su otkrili aferu Blato u EPS

Izvor: Radio 021, 26.Apr.2015, 08:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Smenjeni radnici koji su otkrili aferu "Blato" u EPS

Trojica radnika koja su otkrila prevaru kada je EPS umesto uglja kupio blato, sklonjena su sa svojih radnih mesta.

Kako saznaje Blic, reč je o ljudima koji su upozorili rukovodstvo kompanije da je konzorcijum tri srpsko-rumunske kompanije - "Virom grupe" iz Beograda, "DMB šipinga" iz Rume i "BVA Coal SRL" iz Konstance - isporučio EPS-u neupotrebljivo ugljeno blato koje bi moglo da napravi havariju u pogonima termoelektrane. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Jedan od ovih radnika javio se redakciji Blica i tvrdi da je umesto nagrade za otkrivenu prevaru dobio premeštaj na manje plaćeno radno mesto.

"Rečeno mi je da ne guram nos gde mi nije mesto jer ima ko da brine da li je to ugalj ili blato. Na moju konstataciju da je to sramota, meni i mojim kolegama je dobronamerno savetovano da se pravimo da nismo videli koje je đubre istovareno umesto uglja. Mi smo dva dana molili da se uradi analiza, jer smo sumnjali da ta masa ima i loše hemijske karakteristike. To je i urađeno, ali mi smo prebačeni na manje plaćena radna mesta jer smo mnogo podigli prašinu oko svega. I laik bi video da smo umesto uglja za proizvodnju struje dobili otpad, ali svi su se pravili ludi. To se dešavalo oko 20. decembra, a mi smo posle Nove godine premešteni na manje plaćena radna mesta - tvrdi sagovornik ovog lista.

I dok kod nas ljude koji su otkrili prevaru premeštaju na druga radna mesta, u Rumuniji je posao sa ugljem dobio dimenzije velike korupcionaške afere, u čije su se preispitivanje uključili Nacionalna agencija za borbu protiv korupcije i tužilaštvo. U EPS-u tvrde da nisu upućeni u dešavanja u Rumuniji i negiraju premeštanje radnika TENT-a.

"Nije tačno da su pojedini radnici TENT-a premešteni na druga radna mesta iz razloga koje vi navodite. EPS električnu energiju nabavlja po jasnim procedurama i nikada iz Rumunije nije nuđen megavat-sat po ceni od 45 evra. Takođe je netačno da je cena megavat-sata proizvedenog od uglja iz uvoza 75 evra po megavat-satu, već je u rasponu od 48 do 50 evra", kažu u EPS-u.

Ministar energetike Aleksandar Antić ne zna ništa o aferi.

"Iz Rumunije nisam dobio nikakve informacije. Koliko znam, nije prihvaćeno 2.000 tona neadekvatnog uglja i on neće biti plaćen", kaže Antić.

U organizaciji "Transparentnost Srbija" kažu da su i oni tražili od EPS-a izveštaj o uvozu uglja.

"Srpsko tužilaštvo bi moralo da reaguje ukoliko rumunska štampa piše o malverzacijama sa izvozom uglja u Srbiju, jer i mediji su razlog za reagovanje", kaže za Blic Zlatko Minić iz te organizacije.

Podsetimo, konzorcijum tri srpsko-rumunske firme, koji je pobedio na tenderu za uvoz uglja iz Rumunije, na prevaru je prodao EPS-u i ugljeno blato umesto čistog uglja i to za više od 700.000 evra, ranije je pisao Blic. Ta sirovina, koju nazivaju i ugljena prašina, nema tražene kalorijske vrednosti definisane tenderom, kojim je trebalo da se nabavi 1,2 miliona tona uglja iz Rumunije po ceni od 35,8 evra po toni.

Prevara je sprovedena već prilikom prve isporuke, krajem decembra 2014, kada su bugarskim baržama do TENT-a dopremili 20.000 tona nekvalitetnog ugljenog blata.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.