EPS ulaže milijardu evra u zaštitu okoline FOTO

Izvor: B92, 24.Feb.2017, 15:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EPS ulaže milijardu evra u zaštitu okoline FOTO

Elektroprivreda Srbije će uložiti oko milijardu evra do 2026. da bi se potpuno uskladio rad EPS-ovih postrojenja sa standardima EU u oblasti životne sredine,

izjavio je danas ministar rudarstva i enegetike Aleksandar Antić.

Antić je izazio je očekivanje da će Srbija veoma brzo otvoriti pregovračko Poglavlje 15 sa EU koje se tiče >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << energetike.

Ministar je posetio Termoelektranu Nikola Tesla A u Obrenovcu zajedno sa generalnim direktorom Evropske komisije za proširenje Kristijanom Danijelsonom, šefom Delegacije EU u Srbiji Majlom Devenportom i v.d. direktorom EPS-a Miloradom Grčićem.

Antić je zahvalio Danijelsonu na podršci EK i izrazio očekivanje da će EU i dalje davati podršku Srbiji na dostizanju evropskih standarda u toj oblasti.

On je posebno zahvalio Danijelsonu na podršci za realizaciju projekta izgradnje gasne interkonekcije sa Bugarskom.

“Dobro radimo taj deo posla, napravili smo izuzetan napredak. Verujem da ćemo veoma brzo otvoriti to pogljavlje”, rekao je Antić.

On je kazao da je vidljiv rezultat napravljen po pitanju restrukturiranju Srbijagasa i stvaranja obaveznih rezervi gasa, za šta smo dobili sve pozitivne ocene.

Antić je rekao da je do sada EPS uložila oko 200 miliona evra u zaštitu životne sredine.

Ministar je rekao da bi do jeseni trebalo da bude dogovorena izgradnja postrojenja za odsumporavanje na TENT-u A navodeći da će kostati oko 200 miliona evra.

“Obezbedili smo finansiranje, sproveli tender i sada je u toku evaluacija ponuda. Do septembra verujem da ćemo imati ugovor”, rekao je ministar.

Kada je reč o ulaganju milijardu evra u narendih nešto manje od 10 godina, Antić je kazao da moramo da završimo denitrifakciju na svim objektima, kao i odsumporavanje na svim našim objektima, ali i da se reši pitanje otpadnih voda. On je kazao da je završeno postavljanje elektrofiltera na svim velikim postrojenjima i da se započeo proces denitrifikacije.

Danijelson je rekao da je EU sa oko 500 miliona evra od 2000. godine pomogla Srbiju u oblasti životne sredine. “Veoma jaku podršku dajemo procesu modernizacije Srbije”, rekao je Danijelson i dodao da će ta podrška biti nastavljena.

On je naglasio da je jedan od ključnih sektora za Srbiju modernizacija energetskih postrojenja, a posebno Termoelektrane Nikola Tesla A. Danijelson je rekao da je TENT jedno od važnih postrojenja za investicije u ekološke standarde.

Grčić je naglasio da postoji dobra saradnja EPS-a i EU. “Ova saradnja daje kvalitetne rezultate”, rekao je Grčić.

On je dodao da će tako biti nastavljeno po pitanju projekata koji će do 2026. godine biti uloženo oko milijardu evra za modernizaiciju Elektroprivrede Srbije kako bi se prilagodila svim evropskim standardima.

EPS planira da uloži oko milijardu evra u periodu od 2017. do 2026. godine da bi se u potpunosti uskladio rad EPS-ovih postrojenja sa standardima EU u oblasti životne sredine.

Najvažniji projekti usmereni su na smanjenje emisija zagađujućih materija u vazduh iz termoelektrana, što uključuje praškaste materije, sumporne okside i okside azota, ali takođe i na mere koje dovode do smanjenja negativnog uticaja rada EPS ovih postrojenja na vodu, zemljište i biodiverzitet.

Očekivati efekti mera koje će EPS primeniti u oblasti zaštite vazduha do 2026. godine su smanjenje emisije oksida azota za oko 46 odsto, sumpornih oksida za oko 92 odsto i praškastih čestica za oko 84 odsto u odnosu na 2013. godinu.

U periodu od 2000. godine do sada EPS je već uložila oko 200 miliona evra u zaštitu životne sredine. Realizovano je 17 isključivo ekoloških projekaata kojima se podiže nivo zaštite vazduha, vode i zemljišta u Srbiji.

Od toga je šest projekata primenjeno uz podršku EU, kao jednog od najvažnijih partnera EPS-a u dostizanju evropskih ekoloških standarda.

EU je kroz fondove predpristupne pomoći IPA izdvojila donacije od 58,85 miliona evra za elektrofiltere, prečišćavanje vode, stalno merenje emisije zagrađujućih materija u termoelektranama, bezbedno odlaganje pepela.

Do sada je EPS ugradio ili rekonstruisao elektrofiltere na 14 termoblokova, čime su smanjene emisije praškastih materija, projekti za smanjenje emisija azotnih oksida urađeni su na tri bloka, a jedan projekat je u toku.

Plan je da se projekti denitrifikacije urade i na još četiri bloka snage već od 300 megavata. Smanjenje emisija sumpornih oksida završeno je u TE Kostolac.

Značajne efekte na bolju zaštitu životne sredine imaju i modernizacije i revitalizacije termoelektrana kojima se ugradnjom savremene opreme podiže nivo efikasnosti blokova.

EPS oko 70 odsto električne energije proizvodi u termoelektranama. U sistemu EPS-a radi ukupno šest termoelektrana na lignit, ukupne snage 4.302 megavata. Preostalih 30 odsto energije EPS proizvodi u hidroelektranama. Grčić je zajedno sa Antićem, Danijelsonom i Devenportom posetio mašinsku salu TENT-a A i elektrofiltersko postrojenje.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.