Studenti u Beogradu protiv ulaska Srbije u NATO i EU

Izvor: RTS, 19.Jun.2017, 17:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Studenti u Beogradu protiv ulaska Srbije u NATO i EU

Istraživanje Centra za međunarodnu javnu politiku pokazalo je da gotovo 88 odsto studenata Univerziteta u Beogradu smatra da Srbija ne bi trebalo da postane članica NATO-a, njih 39,7 odsto ne bi glasali za članstvo u EU, dok polovina smatra da Srbija neće postati članica EU, rezultati su danas objavljenih rezultata istraživanja "Stavovi studenata Univerziteta u Beogradu o spoljnoj politici Srbije". >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Istraživanje "Stavovi studenata Univerziteta u Beogradu o spoljnoj politici Srbije" u okviru projekta "Predstavnici srpske diplomatije", obuhvatilo je 1.323 studenta sa 38 fakulteta Univerziteta u Beogradu, sa ciljem da se sazna na koji način studenti grade svoj stav i koliko su upućeni u svakodnevna politička dešavanja u zemlji i svetu.

Na pitanje da li bi u ovom trenutku glasali za članstvo Srbije u EU, najveći broj studenata je dao negativan odgovor – 39,7 odsto, navedeno je u saopštenju.
Za ulazak bi glasalo 28,9 odsto, nešto više od osam odsto ne bi izašlo na glasanje, a bez stava o tom pitanju je 22,4 odsto ispitanih studenata.
Polovina ispitanika smatra da Srbija neće postati članica Evropske unije, 24 odsto da će Srbija ući u EU, a formiran stav o tom pitanju nema 26 odsto studenata. 
Nešto manje od 50 odsto ispitanika smatra da je glavna prepreka ulaska Srbije u EU pitanje statusa Kosova i Metohije.
Što se tiče stavova o bilateralnim odnosima Srbije sa zemljama u okruženju, studenti smatraju da najgore odnose imamo sa Albanijom, Hrvatskom i Crnom Gorom.
Skoro 80 odsto anketiranih smatra da su odnosi sa Albanijom loši, a isto tako su odnose sa Hrvatskom ocenile dve trećine ispitanika. 
Kada je reč o odnosima sa Crnom Gorom, četvrtina ispitanika loše ocenjuje odnose sa ovom zemljom. 
S druge strane, studenti smatraju da najbolje odnose imamo sa Rumunijom, Mađarskom i Bugarskom. 
Većina ispitanika (47 odsto) nije zadovoljna odnosima koje naša zemlja ima prema dijaspori, 38 odsto nema stav, a samo 15 odsto je zadovoljno tim odnosima. 
Što se tiče pristupanja u druge međunarodne organizacije, većina studenata (61 odsto) nema stav o tome da li bi Srbija trebalo da se pridruži Organizaciji ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), što se objašnjava nedovoljnom zastupljenošću te teme u medijima. 
Slično mišljenje studenti su izrazili kada je reč o jačanju međunarodnog ugleda Srbije tokom predsedavanja naše zemlje OEBS-u, gde 51 odsto nema stav. 
Nešto više od 60 odsto studenata nije upoznato sa aktivnostima naše zemlje u UN. Većina ispitanih smatra da Srbija treba da postane član Svetske trgovinske organizacije (STO) – 48 odsto, stav o ovome nema 37 odsto, dok je 14,1 odsto anketiranih studenata protiv pridruživanja toj globalnoj organizaciji. 
Zanimljivo je da devet od deset studenata nije upoznato sa radom srpskog kokusa u Kongresu SAD.
Kada je reč o celokupnom utisku ispitanika o spoljnoj politici Srbije, njih 50,8 odsto ocenilo je spoljnu politiku naše zemlje kao lošu, a oko 29 odsto smatra da je dobra.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Anketa: Beogradski studenti protiv ulaska SRB u NATO i EU

Izvor: B92, 19.Jun.2017

Beograd -- Gotovo 88 odsto studenata Univerziteta u Beogradu smatra da Srbija ne bi trebalo da postane članica NATO...To pokazuju rezultati istraživanja "Stavovi studenata Univerziteta u Beogradu o spoljnoj politici Srbije"...Istraživanje je pokazalo i da 39,7 odsto beogradskih studenata ne bi glasalo...

Nastavak na B92...

Pitali su studente da li su za ulazak u EU i NATO: Evo odgovora

Izvor: Vesti-online.com, 19.Jun.2017

Gotovo 88 odsto studenata Univerziteta u Beogradu smatra da Srbija ne bi trebalo da postane članica NATO...To pokazuju rezultati istraživanja "Stavovi studenata Univerziteta u Beogradu o spoljnoj politici Srbije"...Istraživanje je pokazalo i da 39,7 odsto beogradskih studenata ne bi glasalo za članstvo...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.