Izvor: Blic, 26.Sep.2016, 20:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

STARI RAS U KOROVU I SMEĆU Propada kolevka srpske države, iako je pod zaštitom Uneska

Trgovište, deo Starog Rasa, spomenika pod zaštitom Uneska u kom je bilo sedište prve srpske države, u katastrofalnom je stanju.

Iako je iz Ministarstva kulture pre godinu dana obećano da će, nakon što je dva meseca bio pod vodom, u blatu i zarastao u trnje i smeće, lokalitet Trgovište Starog Rasa biti restauriran i zaštićen, ništa nije urađeno. Odgovornost za to ne preuzima niko, a Ministarstvo kulture i lokalna samouprava Novog Pazara lopticu prebacuju jedni drugima.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Pomoćnica ministra kulture Aleksandra Fulgosi, zadužena za zaštitu kulturnog nasleđa, najavila je prilikom obilaska ovog lokaliteta sredinom septembra 2015. da će ubrzo sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture biti urađen projekat zaštite, revitalizacije i prezentacije Starog Rasa i da će restauracija početi na proleće 2016. godine.

Međutim, godinu dana kasnije slika je i dalje ista. Jedan od najznačajnijih srednjovekovnih lokaliteta u Srbiji je u blatu, od visokog šiblja se pojedini delovi zidina i ne naziru, bez ikakve je zaštite, ograde, prepun smeća i plastičnih kesa.

- Nakon obilaska lokaliteta 22. i 23. septembra 2015, predstavnici Ministarstva i Zavoda za zaštitu spomenika održali su sastanak sa tadašnjim gradonačelnikom Novog Pazara Mehom Mahmutovićem na kojem je izraženo uverenje da će grad finansirati projekat restauracije Starog Rasa. Zbog toga Zavod nije tražio da se taj projekat uvrsti u programske aktivnosti koje Ministarstvo finansira ove godine – kažu za „Blic“ u Ministarstvu kulture.

S druge strane, glavni urbanista Novog Pazara Elvir Hamidović kaže da je projekat zaštite i restauracije Trgovišta preobiman posao za lokalnu samoupravu i da im je za to neophodna stručna i finansijska pomoć države, koje nema godinama.

- Od 2008. se obraćamo i apelujemo na Zavod za zaštitu spomenika da se uradi nešto po pitanju Trgovišta i ostalih spomenika kulture na teritoriji Novog Pazara koji su prepušteni zubu vremena, ali ne nailazimo na razumevanje. Novi Pazar je grad sa najvećom površinom zone zaštite u Srbiji, a država ni približno srazmerno tome ne izdvaja za zaštitu spomenika u našem gradu – kaže on.

Hamidović naglašava da je gradska uprava spremna da, shodno svojim mogućnostima, učestvuje u restauraciji Trgovišta, ali još jednom apeluje na državu da pomogne.

- Nama, kao gradu koji želi da razvija turizam, ali i državi, u interesu je da Stari Ras, Sopoćani, Đurđevi stupovi, Altun-alem džamija, Stara čaršija sa tvrđavom ili Petrova crkva budu zaštićeni i dostupni turistima. To nije samo kulturno blago Novog Pazara, već i Srbije i sveta – kaže on.

Propadanje Starog Rasa, kolevke srpske države i spomenika koji je od 1979. na listi svetske baštine Uneska, traje godinama. Na loše stanje prvi su ukazali igumani manastira Sopoćani prošle godine kada su tražili hitnu reakciju da bi se zaustavilo propadanje.

Šta je Stari Ras

Stari Ras je kompleks spomenika iz srednjeg veka. U njemu je bilo središte prve srpske države u 10. veku, a od 12. do 13. veka u njemu stoluju Nemanjići. Pored državnog sedišta, ovde je bio i centar srednjovekovne kulture.

Nema novca za redovno čišćenje

Prilikom prošlogodišnje posete pomoćnica ministra kulture Aleksandra Fulgosi negodovala je na novopazarsko JKP “Gradska čistoća” jer ne čiste redovno Trgovište, niti kose travu. Međutim, tadašnji direktor Hivzo Škrijelj objasnio je da je lokalitet van teritorije njihove nadležnosti, ali da bi mogli da preuzmu tu obavezu ukoliko bi država ili lokalna samouprava izdvojili novac za to. Na osnovu onoga što smo videli na licu mesta, očigledno ni od toga nije bilo ništa.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Nastavlja se propadanje Trgovišta – Historijski spomenik u korovu i smeću

Izvor: SandzakPress.net, 27.Sep.2016, 12:26

Iako je Ministarstvo kulture pre tačno godinu dana obećalo da će, nakon što je dva meseca bio pod vodom, u blatu i zarastao u trnje i smeće, lokalitet Trgovište biti restauriran i zaštićen, ovaj spomenik pod zaštitom Uneska je i dalje u katastrofalnom stanju. Odgovornost za to što za godinu...

Nastavak na SandzakPress.net...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.