SRBI PRIMAJU NAJNIŽU PLATU U EVROPI OD 320 EVRA
03.Avg.2010, 08:12, Izvor: Kurir
Srbi primaju najnižu prosečnu platu u Evropi od 320 evra. Manja je čak i od socijalne pomoći u evropskim zemljama
BEOGRAD - Najsiromašniji smo u Evropi!
Sa platom od 320 evra izjednačili smo se s Albanijom, koja je konstantno na dnu evropske liste, ali i Albanci žive bolje jer su u njihovoj zemlji cene niže za 40 odsto. Veću platu od maja primaju i Makedonci, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << su decenijama imali ubedljivo najniža primanja na Starom kontinentu. Naime, prosečna neto plata u Makedoniji iznosi 338 evra, što je za 18 evra više od prosečne srpske plate.
Ekonomisti, baš kao ni većina sugrađana, nisu iznenađeni ovakvom situacijom, ali postavlja se pitanje: Dokle više?
- Sa prosečnom platom koja je u junu iznosila oko 34.000 dinara i prodajnim kursom evra koji je juče bio 109, za najneophodnije potrepštine treba prosečno izdvojiti 1,20 prosečnih plata, što predstavlja najgore ekonomsko stanje naših građana od 2001. godine - kaže profesor ekonomije Mlađen Kovačević. On naglašava da je realna vrednost evra u ovom trenutku 130 dinara, što automatski smanjuje vrednost i ovako niske plate.
- Dinar je precenjen, a kako nema novih investicija, ali ni narudžbi koje bi podigle zaposlenost i dovele do veće zarade, slobodno mogu reći da je Srbija u ovom trenutku u najdubljoj ekonomskoj krizi! - surovo je realan Kovačević. Prema njegovom mišljenju, eventualno povećanje plata može se očekivati tek za tri godine.
- Prošle godine nas je po konkurentnosti privrede na svetskom nivou za tri mesta prestigla čak i Makedonija, tako da je sasvim logično da su sada njihove plate veće od naših - ističe Kovačević.
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije kažu da dve prosečne srpske plate nisu dovoljne za normalan život.
- Plata kod nas nije plata, već socijalna pomoć! Prema podacima Crvenog krsta, socijalna pomoć u razvijenim evropskim zemljama iznosi oko 500 evra - kaže za Kurir predsednik ove organizacije Goran Papović. On ističe da bi svaki građanin Srbije dnevno trebalo da troši u proseku 2.000 dinara.
Katarina Martić
Isplata kasni i više od 90 dana!
Istraživanje Unije poslodavaca Srbije pokazalo je da zarade redovno isplaćuje 17,6 odsto od ukupnog broja poslodavaca u Srbiji, dok 16,83 odsto kasni sa isplatama i više od 90 dana.
Kao glavne razloge za kašnjenje pri isplati plata privrednici su naveli da ne mogu da naplate potraživanja u roku kraćem od 100 dana, da teško skupljaju novac za zarade zato što istovremeno moraju da uplate i poreze i doprinose, kao i da im je promet znatno manji nego prethodne dve godine.
Plate u regionu
Srbija 320 €
Albanija 320 €
Makedonija 338 €
RS 394,5 €
BiH 398 €
Crna Gora 473 €
Hrvatska 733 €
Slovenija 969 €
Nastavak na Kurir...
0
0
03.Avg.2010, Izvor: S media
Efektivna radna nedelja u zemljama EU iznosi u proseku 39,5 sati, u Srbiji je poražavajućih 30 sati i 25 minuta, pokazuju podaci Unije poslodavaca
Zaposleni u Srbiji na poslu rade ubedljivo najmanje u poređenju sa radnicima bilo koje od zemalja Evropske unije. Dok je evropski prosek nedeljno 39,5 efektivnih radnih sati, u našoj zemlji on iznosi samo 30 sati i 25 minuta, pokazuje...
Nastavak na S media...
0
0
Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !