Izvor: Blic, 09.Dec.2016, 22:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NAPRASNA ODLUKA DRŽAVE Zašto tek sada renoviraju vilu Jovanke Broz

Država je naprasno odlučila da renovira ruinu od vile u kojoj je umrla Jovanka Broz, iako je Titova udovica godinama vapila za pomoć.

Tek tri godine posle Jovankine smrti, država će uložiti ozbiljniji novac u renoviranje ove vile, koja decenijama propada. Naime, prema predlogu zakona o budžetu, u sledeće tri godine iz državne kase biće izdvojeno gotovo 50 miliona dinara kako bi se ovaj objekat napokon uredio. To će biti prvi ozbiljniji radovi na vili od 750 kvadrata još >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << od 1961. godine.

Jovanka Broz je u ovu kuću useljena 1980. godine, kada je izbačena iz vile u Užičkoj ulici. Od 2000. godine kuća je ruinirana, iako je pod zaštitom države. Krov je prokišnjavao, nije bilo grejanja, zidovi puni vlage... Šizofrenu situaciju Jovanka je opisala u svojoj ispovesti u knjizi Žarka Jokanovića "Moj život, moja istina".

- I kad je, ponovo, po ko zna koji put, kuća bila poplavljena, obavestila sam o tome Janjuševića, novog šefa službe koja se starala o kući. Rekao mi je da će majstori doći u ponedeljak, pošto je tada bio petak. Nekoliko ponedeljaka je prošlo, a niko se nije pojavio, nikakvi majstori nisu došli - pričala je Jovanka i dodala da se grejala vrelom vodom u plastičnim bocama.

Titova udovica je strahovala da je meta Službe državne bezbednosti.

- Posle ni sama ne znam koliko vremena, pojavio se ponovo taj Janjušević i rekao mi je: "Ja bih vam pomogao, ali mi ne da (Milan) Radonjić". A ispostavilo se da je taj Radonjić, koji nije dao da mi se popravi krov, onaj isti Radonjić iz DB-a koga su posle gonili zbog Vuka Draškovića i Ćuruvije. Pa, eto, mogu i mene na taj njegov spisak da stave" - govorila je Jovanka.

Pročitajte još:

Vremenom su strahovi postali toliko učestali da nije htela da izađe iz kuće čak ni kad su, navodno, inženjeri tvrdili da je to preduslov kako bi se vila u potpunosti renovirala. Jedini političar kome je verovala bio je Rasim Ljajić, koji se založio da dobije minimalne uslove za život.

- Kada sam video u kakvoj je stanju vila, obavestio sam 2005. godine tadašnji Savet ministra, koji je odobrio određena sredstva da joj se zakrpi krov, uključi grejanje i uradi stolarija i kanalizacija. Kasnije je to učinila i Vlada, a posle je i grad u vreme Dragana Đilasa pomogao da se uredi bašta. Koliko ja znam, nije bilo nikakvih otpora u državi da se obnovi kuća - kaže Ljajić i dodaje da je Jovanki pomogao da dobije kablovsku televiziju i lična dokumenta.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.