Kategorije
Vaš glas
U fokusu
Regioni
Izvori


Kako izgleda to?

Arhiva

Korisnicki servisi

Naši sajtovi

Prijatelji sajta


Blic: Tadić ljut na Pahora  

19.Mar.2010, 12:21, Izvor: Radio Televizija Vojvodine      Blic: Tadić ljut na Pahora

BEOGRAD - Srbija najverovatnije neće biti prisutna na konferenciji o Zapadnom Balkanu na brdu kod Kranja u Sloveniji, rekao je za Blic izvor blizak predsedniku Srbije Borisu Tadiću.

Kako dodaje sagovornik Blica, Tadić je, posle sastanka u sredu uveče u Beogradu sa slovenačkim premijerom Borutom Pahorom, bio "veoma >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ljut, jer organizatori pokušavaju da izvrgnu principe sa kojima su se složili još na početku dogovora o održavanju konferencije".

Prema saznanjima Blica, Tadić je od početka razgovora o konferenciji bio konsultovan kao da je bukvalno i on jedan od organizatora, iako su formalno to Slovenija i Hrvatska.

Time je poslata poruka suseda o važnosti koja se pridaje Srbiji u regionu.

File: Saradnja neizbežna

Komesar za proširenje Evropske unije Štefan File ocenio je da Kosovo i Srbija ne mogu izbeći međusobnu saradnju, pošto je njihova budućnost u EU, piše danas Koha Ditore.

File je izjavio prištinskom listu da među članicama EU postoji pun konsenzus o evropskoj perspektivi Kosova.

Prema rečima Filea, EU pažljivo prati da li kosovske vlasti rade na borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

"Mada ne postoji potpun konsenzus u EU o statusu Kosova, postoji konsenzus o uključivanju u evropsku perspektivu", izjavio je File.

Tadić je bio podjednako zainteresovan kao i Pahor i premijerka Hrvatske Jadranka Kosor da se konferencija i održi.

Organizovanje skupa tako što bi pored učesnika stajala samo imena bila je tek jedna od ideja koja je predložena na samom početku razgovora, ali koja je odmah i odbačena.

Tadić je rekao da on na svim skupovima predstavlja Srbiju, a ne sebe samog.

Izvor Blica blizak Tadiću kaže da je on u "startu rekao da podržava učešće Kosova i izneo principijelan stav, u skladu sa principima UN".

Međutim, tada je postavljena i "crvena linija" to jest, još jedna ponuda na stolu da pored svih država stoji ime zemalja, a da samo ispred predstavnika Kosova stoji ime šefa Unmika Zanijerija i premijera Kosova Hašima Tačija.

"I to je za Sloveniju bilo u redu. Principi konferencije praktično su postavljeni prvog dana", rekao je sagovornik Blica.

Međutim, na sastanku u Ptuju 5. marta počinje priča kako bi "trebalo da se dogovare tehnički detalji". Tada kreće i "šatl diplomatija i neka vrsta pritiska da se od onoga oko čega su se u početku svi složili pronađe neki kompromis".

Tada se iznova na mala vrata gura odbačena ideja o imenima pored učesnika i odjednom menja dogovorena donja granica koja je postavljena da imena stoje samo pored predstavnika Kosova.

Slovenački premijer je u sredu uveče iznenada doputovao u Beograd, a Tadić je, posle tog sastanka, bio veoma ljut, jer je pokušano da se potpuno izmene principi sa kojima organizatori ranije bili saglasni, navodi izvor Blica.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...   
| Pročitaj ovu vest iz drugih izvoraLosa vest 0 Dobra vest 0



Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti

Dodajte komentar

Anti-SPAM zaštita: koliki je zbir brojeva jedan i dva?
(uneti brojku slovima, na primer: PET)


Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !