BRAVO, GRADONAČELNIČE: Lickanje kioska privrednike će koštati čak devet miliona evra

Izvor: Kurir, 12.Feb.2016, 06:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BRAVO, GRADONAČELNIČE: Lickanje kioska privrednike će koštati čak devet miliona evra

Zakupci će morati da izdvoje i do 12.000 evra za nove „uniformne“ trafike, a gradska vlast ih je obavezala da ih postave ove i sledeće godine.

BEOGRAD - Ulepšavanje grada Beograda postavljanjem identičnih kioska njihove zakupce će koštati oko devet miliona evra.

Naime, prema izmenjenoj Odluci o postavljanju privremenih objekata na teritoriji grada, koju su beogradske vlasti donele u novembru 2015, sve trafike na teritoriji Beograda do kraja 2018. godine moraju >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << biti zamenjene novim identičnog izgleda.

Podsetimo, iz kabineta glavnog urbaniste prestonice Milutina Folića krajem prošle godine saopšteno je da je, na osnovu Odluke o postavljanju privremenih objekata na teritoriji grada, gradonačelnik Siniša Mali doneo dva pravilnika o tipu, veličini, izgledu i drugim karakteristikama kioska i tezgi na području opština Vračar, Savski venac i Stari grad.

Klima i grejanje

Veličina ovih jednoobraznih kioska ne može biti veća od 10,5 metara kvadratnih, a cena jednog u nabavci košta između 10.000 i 12.000 evra. Prema proceni gradskih čelnika, u Beogradu ima oko 750 kioska, što znači da će zakupce njihova zamena koštati oko devet miliona evra.

Savski venac, Vračar i Stari grad moraće da se „uniformišu“ do kraja ove godine, dok će u ostalim gradskim opštinama zakupci biti udareni po džepu do kraja 2018. godine, kad je i krajnji rok za postavljanje novih kioska. Koliko će to u proseku koštati vlasnike ovih montažnih objekata, za Kurir objašnjava jedan od proizvođača novih trafika.

- Zakupci kioska s jednim od tri gradska projekta dolaze u neku od firmi koje proizvode kioske u Srbiji i naručuju da im se napravi određeni broj kioska. Mi smo do sada prodali 20 jednoobraznih od 10,5 kvadrata dvema firmama iz Beograda. Cena jednog kioska je od 10.000 do 12.000 evra, u zavisnosti od toga da li je potpuno opremljen, klimatizovan i s grejanjem - kaže Zdravko Kecojević, direktor firme „Intergrad“ iz Bačkog Dobrog Polja.

Bitan izgled, a ne suština... Siniša Mali

Prohtevi

S obzirom na to da preduzeća ionako grcaju suočena s brojnim državnim nametima, ovaj prohtev gradske uprave u Beogradu dodatno će im otežati poslovanje u već teškim ekonomskim uslovima, smatra Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku.

- Pravi se neka kozmetika u gradu, a ako to već rade, prvo bi trebalo da uvedu identične autobuse kao u ostalim većim metropolama. Država se meša u mnoge svari, a imamo mnogo većih prioriteta. To je još jedna stvar za koju se prave nepotrebni troškovi. Stalno pričaju da je ovo godina preduzetnika, pa možda je uvođenje još jednog nameta njihov doprinos tome. U ovom trenutku nije potrebno nametanje novih troškova. Život građana neće se mnogo promeniti ako kiosk bude ovakav ili onakav, ali hoće ako armija ljudi dobije zaposlenje - naglašava Rajić.

ČINJENICE

6. aprila 2015. Skupština Beograda donela Odluku o postavljanju prevremenih objekata

30. novembra 2015. doneta izmena odluke o postavljanju prevremenih objekata

1.116 kioska bilo u Beogradu do 2006. godine

10.000 evra najniža cena za izradu novog kioska

9,5 m2 najviše imale su dosadašnje trafike

kraj 2018. godine rok za zamenu svih kioska u Beogradu

Autor: Slavica Tomčić,Foto: Nemanja Pančić,Foto: Fonet

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.