Vojnici traže pravo na štrajk

Izvor: Večernje novosti, 31.Okt.2014, 20:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vojnici traže pravo na štrajk

PROFESIONALNIM vojnicima i zaposlenima u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije država bi trebalo da omogući pravo na štrajk. Ovo je jedan od ciljeva za koji se zalaže Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Vojske Srbije. Osim toga, vojni sindikalci traže i bolji materijalni položaj vojnika i oficira. Prva prilika da se uvedu ove novine jeste najavljena izmena Zakona o vojsci, koja bi do kraja godine već mogla >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << da stigne u Vladu Srbije. U vojnom sindikatu ASNS ukazuju da bi položaj vojnika i oficira trebalo da bude mnogo bolji. - Porazno je da profesionalni vojnici zaključuju ugovore o radu na rokove koji se kreću od šest meseci do tri godine - kaže predsednica ASNS Ranka Savić. - Loše je i trenutno rešenje po kom vojnik može da radi svega do 45. godine života. Socijalnoj stabilnosti zaposlenih u vojsci sigurno ne doprinosi ni činjenica da je prosečna plata 43.000 dinara, kao ni da vojnici nemaju pravo na regres i topli obrok. Vojni sindikalci ističu da sa svojim poslodavcem nisu na ratnoj nozi i da je razgovor i otvoreni socijalni dijalog jedini put do ostvarenja njihovih radničkih prava. - Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije su najorganizovanije institucije, najmanje korumpirane i imaju najveće poverenje građana, što zahteva da i njeni zaposleni budu cenjeni koliko i institucija - ističe predsednik ASNS sindikata Vojske Srbije Aleksandar Popović i napominje da se od dolaska ministra Bratislava Gašića beleže pomaci u rešavanju stambenih pitanja vojnika. U Ministarstvu odbrane kažu da je prioritet poboljšanje položaja podoficira i mladih oficira. Pravo na štrajk sistema odbrane delikatno je pitanje koje bi trebalo detaljno razmotriti pre konačne odluke.- Planirajući profesionalizaciju vojske predvideli smo i različite povlastice koje bi trebalo da motivišu ljude da se zapošljavaju, kao i da im poprave položaj po isteku vojne službe, ali efekti su skromni - kaže general Dragoslav Lacković, načelnik Uprave za kadrove Ministarstva odbrane. - Od drugih ministarstava tražili smo poreske olakšice za pripadnike vojske, kao i olakšice za upis u vrtiće i studentske domove dece vojnika. Oni za razliku od drugih građana, često ne mogu da biraju mesto življenja.RIZIČAN POSAOZAPOSLENI u sistemu odbrane nisu kolektivno osigurani od povreda na radu, što je zakonska obaveza poslodavca.- Pitanje je kako ovu obavezu uvesti u postojeći sistem zdravstvene i socijalne zaštite pripadnika vojske - kaže general Lacković. - Ne smemo da zaboravimo ni da je rad u vojsci izuzetno rizičan, što je u prirodi našeg posla. Premije osiguranja zato su višestruko veće nego u drugim zanimanjima.
Pogledaj vesti o: Vojska Srbije

Nastavak na Večernje novosti...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

OSTAV: Vojska Srbije traži pravo na štrajk!

Izvor: Kurir, 31.Okt.2014

U vojnom sindikatu ASNS ukazuju da bi položaj vojnika i oficira trebalo da bude mnogo bolji, dok u Ministarstvu odbrane ističu da je pravo na štrajk sistema odbrane delikatno je pitanje koje bi trebalo detaljno razmotriti pre konačne odluke..BEOGRAD - Profesionalnim vojnicima i zaposlenima u Ministarstvu...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.